San. ve Tic. A.Ş .
Blog
Karbon Kullanım Alanları

Karbon nedir, Karbon özellikleri, Karbon kullanım alanları, Karbon elementi, Karbon nerelerde kullanılır?

  • Demir ve alaşımların işlenmesinde kullanılır.
  • Çelik yapımında
  • Nükleer tepkimelerin kontrolünde
  • Lastiklerin renklendirilmesinde
  • Plastik sanayinde<
  • Boya pigmentlerinin eldesin de
  • Sıvı yağların dehidrasyonunda
 
Karbon Grafit Uygulamalarında SKC Karbon

SKC Karbon, 1962 yılında endüstriyel karbon fırçaların üretimine başlamıştır. 1970 yılından sonra MEGA markası ile birlikte karbon grafit ham malzeme işlemeleriyle beraber metal toz baskı teknolojisi ile otomativ sanayi karbon fırçalar  konusunda yurt içinde ve yurt dışı sektöründe aranan kaliteli ve karbon grafit  çözümleri konusunda aranan marka olma konumunu başarı ile devam ettirmiştir.

Günümüzde Skc Karbon Sanayi ve Ticaret Anonim şirketi olarak devam etmektedir. Karbon Grafit malzemeleri son teknoloji makinalarımız ile işleyerek müşterilerimize yüksek verimli hassas grafit ürünleri, en uygun fiyat ve süre içersinde sevk etme çabasını göstermektedir.

 
Karbon Grafit Ürünlerde SKC Karbon Başarısı

1970 - 90 döneminin zor ve dalgalı ekonomik şartlarına rağmen, günün teknolojisine uygun gelişmeleri düzenli şekilde takip ederek MEGA (Schmidthammer Elektrokohle GmbH) markası ile karbon-grafit ham malzeme işlemenin yanı sıra metal toz baskı teknolojisini de imalat portföyüne katması ile özellikle otomotiv sanayi karbon fırçaları konusunda uzmanlaşarak yurtiçi ve dışında kaliteli ve aranan marka olma konumunu başarıyla devam ettirmiştir.

1999'da Limited Şirket olarak kurulan firmamız, karbon-grafit  konusundaki faaliyetimizin 50. Yılı'na denk gelen 2013' de SKC KARBON Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olarak devam etmekte ve çatısı altında Elektrik, Endüstriyel ve Mekanik uygulama  alanlarında karbon ve grafit malzemeleri günümüz teknolojisine uygun ve zengin makine parkımız ile işleyerek müşterilerimize yüksek verimli, hassas grafit ürünleri en uygun fiyat ve süre içinde sevk etme çabasını sürdürmektedir.

 
Grafit Kullanım Alanları Nelerdir?
Yumuşaklığı nedeniyle, kurşun kalem yapımı ve hareketli metal aksamlarının yağlanması işlemlerinde, ateşe ve asitlere karşı dayanıklığı nedeniyle de döküm ve refrakter sanayiinde, pota ve laboratuvar malzemeleri imalinde kullanılır. Siyah renkli ateşe dayanıklı boyalar da genellikle grafitten yapılır. İyi elektrik iletkenliği dolayısı ile elektrod, motor fırçaları, pil çubukları ve elektronik aletlerin imalinde de uygulanmaktadır. Grafit ayrıca lastik, araba balataları, kibrit ve motor yağlarında katkı malzemesi olarak ta kullanılmaktadır.
Türkiye'de grafiti ham olarak tüketen sanayi dalları kurşun kalem ve döküm sanayiidir. Boya yapımcıları ve demir çelik fabrikaları ithal grafit ve ürünlerini kullanmaktadırlar.Döküm sanayiinde kullanılan grafitte % 60 - 70 oranında sabit karbon istenilmektedir.Kurşun kalem sanayiinde ise bu oran % 95 in üzerindedir.
 
Demirdışı Metallerin Dökümü için Karbon-Grafit Ürünler
Demirdışı (non-ferrous) metallerin sürekli döküm kalıplarında ölçüsel ve yüzeysel hassasiyetlere uygun ekonomik çözümler: İzostatik grafit ürünler
 
Tüm Demirdışı Metal alaşımlarına; bakır, bronz ve pirinç alaşımlarına uygun farklı ısıl iletkenlik ve saflık değerlerine sahip izostatik grafit kaliteleri 
 
Tel Çekme uygulamaları için seri imalata uygun ekonomik çözümler: İzostatik grafit ürünler 
 
Karbon Fırçaların Alıştırılması
Fırça ile bilezik veya kollektör yüzeyinin uyumu, fırçaların alıştınlması ile oluşturulur. Bır işlem için birçok teknik kullanılmaktadır: 
 
1. Karbon fırçalar , fırça tutucuya yerleştirilir. Fırça ile kollektör veya bilezik arasına şerit zımpara (80- 100 kum) yerleştirilerek teğetsel yönde ileri geri çekilir. Fırçanın çalışan yüzeyi kabaca kollektör veya bilezik yüzeyine oturduktan sonra, kontak yüzeyinin, son şeklini alması için zımpara sadece makinenin dönüş yönünde çekilerek alıştırılır. Şerit geri çekilirken fırça yukarı kaldırılıp serbest geçiş verilir. Böylelikle, makine çalışırken fırçaların bulunacağı esas durum oluşturularak fırça alıştırma işlemi tamamlanmış olur.
 
2. Kdlektör veya bilezik çevresine bant zımpara sarılır ve yapışkan bant ile yerine tesbit edilir. Daha sonra fırçalar, tutucuya yerleştirilir). rotor, makinenin çalışma yönünde elle döndürülür. (orta boy makinelerde uygulanır.) 
 
3.Karbon fırçalar, yerlerine takılmış durumda, makine yüksüz konumda, tercihen düşük devirde çalıştırılır. Sıra ile tüm fırça grupları önünde tutulan bir yüzey temiz-leme taşı ile hem kollektör temiz-lenmiş, hem de araya giren taş tozu ile fırçalar alıştırılmış olur. Bu alıştımıa yöntemi, özellikle büyük DC makineleri için uygundur. (bak. Şek. 2) Alıştırma işlemi, fırça yüzeyinin yaklaşık %70'inin kollektör / bilezik yüzeyine alıştırılması ile tamamlan-mış olur. Alıştırma işleminden sonra, karbon fırçalar sökülüp makinenin yağ içemıeyen basınçlı hava tutularak temizlenmesi gerekir. 
 
Karbon Fırçalar Elektrik Motorlarında Önemli
"Karbon Fırçalar-Elektrik Motorlarında önemli Fonksiyona sahip, akım taşıyan parçalar "
 
"Karbon Fırça" adı, elektrik makineleri mühendisliğinin sanayideki ilk dönemle-rinde esnek kontak olarak kullanılan ince bakır tel demetlerinden gelir. Daha sonraki yıllarda karbon ve grafit malzemelerin kullanımı ile "Karbon Fırça" terimi yerleşmiştir. Uzun yıllar gelişim süreci geçiren Karbon  Fırçalar mikroelektronik çağında da elektrik makinelerinin vazgeçilmez aksamı olarak yerini korumaktadır. 
Üretim parametreleri, çok değişik fiziki değerler ve uygulama olanaklarını barındıracak kadar zengindir. DIN IEC 60276 standardına göre, karbon fırça kaliteleri 5 ana grup altında toplanır. 
 
• Elektrografit fırçalar
• Metal grafit fırçalar
• Reçine bağlı grafit fırçalar
Karbon grafit fırçalar
Grafit fırçalar 
 
Karbon Fiber Takviyeli Karbon Ürünleri
SIGRABOND; SGL Group'un ürettiği  yüksek dayanımda ve ısıl açıdan dayanıklı fiber içerikli kompozit malzeme olup, karbon matrikse yerleşmiş karbon fiberler  içeren bir ürün markasıdır. Bu malzeme genellikle karbon fiber takviyeli karbon olarak anılmaktadır.( C/C, CFC, CFRC gibi adlandırılabilir).
 
Karbon grafit sızdırmazlık elemanları

Karbon grafit malzemeler sürtünmeli sistemlerde ıslak kuru ve kırı çalışma şartlarındaki yüksek mukavemeti ile mekanik sızdırmazlık elemanı olarak tercih edilmektedir.

Başlıca uygulamalar aşağıdaki gruplarda toplanır.

Eksenel çalışmada karbon grafit sızdırmazlık elemanları, buhar başlıkları ve küresel vana yatakları olarak kullanılır.

 

 
Karbon Grafit Çözümleri

SKC Karbon, 1962 yılında endüstriyel karbon fırçaların üretimine başlamıştır. 1970 yılından sonra MEGA markası ile birlikte karbon grafit ham malzeme işlemeleriyle beraber metal toz baskı teknolojisi ile otomativ sanayi karbon fırçalar  konusunda yurt içinde ve yurt dışı sektöründe aranan kaliteli ve karbon grafit  çözümleri konusunda aranan marka olma konumunu başarı ile devam ettirmiştir.

Günümüzde Skc Karbon Sanayi ve Ticaret Anonim şirketi olarak devam etmektedir. Karbon Grafit malzemeleri son teknoloji makinalarımız ile işleyerek müşterilerimize yüksek verimli hassas grafit ürünleri, en uygun fiyat ve süre içersinde sevk etme çabasını göstermektedir.

Karbon Grafit Ürünlerimizden Bazıları Aşağıda bulunmaktadır;

 

 

 
<< İlk < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sonuç 1 - 10 (Toplam 16)