San. ve Tic. A.Ş .
Blog
Grafit Nedir?

Grafit Nedir? 

Yapısındaki Karbon nedeniyle tıpkı elmas gibi kristal bir yapıya sahip olan grafit, yine de sertlik açısından elmas ile kıyaslanamayacak kadar yumuşak bir maddedir. Yumuşak yapısıyla fark edilen grafitin ayrıca kağıda iz bırakan yağlı bir yapısı da vardır ki, günümüzde kurşun kalem yapımında hala kil karışımı ile birlikte grafit de kullanılmaktadır. Yağlı yapısı grafite özel bir yapı kazandırırken, yüzeylerde iz bırakma özelliği de insanoğlu için ideal bir yazım ve çizim aracı olmasını sağlamıştır. Yağ haline getirilerek endüstriyel sanayide de kullanılan grafit, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Grafit  kimyasal yapısı sayesinde çok yüksek sıcaklıklara dayanabilen ve aynı zamanda çok iyi bir elektrik iletkenidir. Elektrik motorlarının kullanıldığı her cihazda motor fırçası olarak kullanılabilen grafit, insanların evlerindeki çamaşır makinesi ve elektrikli süpürge gibi beyaz eşyalar dahi bulunmaktadır. Son yıllarda tüm bu ev aletlerinin dışında çeşitli ülkelerin uzay programlarında da kullanılmaya başlanan grafit, uzay mekiklerinin ısı kalkanlarının sıcağa karşı daha da dirençli hale gelmesini sağlamaktadır.

 
Karbon Fırçalar

Karbon Fırçalar

Elektrik makinaları mühendisliğinin sanayideki ilk dönemlerinde akım taşıyıcı sürtünmeli kontak olarak kullanılan bakır tel demetlerin yerine sonraki yıllarda karbon ve grafit  malzemelerin kullanımı ile "Karbon Fırça " terimi yerleşmiştir. Uzun yıllar gelişim süreci geçiren Karbon Fırçalar,  mikroelektronik çağında da elektrik makinalarının vazgeçilmez aksamı olarak yerini korumaktadır.

Üretim parametreleri, çok değişik fiziki değerler ve uygulama olanaklarını barındıracak kadar zengindir. 

 
İstanbul'da Karbon Grafit Sektöründe Son Teknoloji Kullanan; SKC Karbon

SKC Karbon San. ve Tic A.Ş, Elektrik, Elektronik ve Mekanik uygulama alanlarında karbon ve grafit malzemeleri günümüzün son teknolojilerine uygun ve zengin makine parkımız ile müşterilerimize yüksek verimli, hassas grafit ürünleri en uygun fiyat ve süre içersinde sevk etmeyi amaç edinmiştir. 

Türkiye Temsilciğini üstlendiğimiz firmalar; Karbon grafit elektrik uygulamalarında E-Carbon, Pantrac GmbH, Gerken SA, Helwig Carbon Products (Karbon Grafit Ürünler) ile Schmidthammer-Elektrokohle GmbH (Endüstriyel Karbon Fırçalar) gibi konularında uzman, dünyaca ünlü kuruluşların ham malzeme ve ürünleri ile hizmet vermekteyiz.

 

 
Karbon Grafit Fırçalar

Karbon Grafit Fırçalar

 Grafit, zift veya reçine ile karıştırılıp, preslendikten sonra fırınlanmaktadır. Patina ve komütasyon özelliği iyi, ancak akım taşıma mukavemeti elektrografit fırçalara göre daha zayıftır. Tristör beslemeli veya düz makinalar, küçük DC motorlar, mikalı kollektörler.

Büyük vinçlerde (çimento, demir-çelik, liman işl.) akım baraları sert karbon sınıfı hammalzemeler ile üretilir. Bu ürünler özellikle Alüminyum profil bara yolları için ideal mukavemet sağlar. 

 
Grafit Kullanım Alanları Nelerdir?

1. Makina Parçalarında Yağlayıcı Olarak

Makina parçaları üzerinde uzun müddet yapışabilmesi özelliği ile, makina yataklarında yağlama maddesi olarak kullanılabilir. Bu alan için kullanılabilecek grafitin çok saf olması (en az % 95 grafitleşmiş karbon) ve kuvars gibi sert mineralleri içermemesi gerekir. Taşıyıcı sıvının türüne bağlı olarak, grafit burada kuru veya yaş bir tabaka oluşturur. Kuru tip, fırın zincir ve arabalarında, motor silindirlerinde, deniz araçlarında ve kimyasal tesislerde; yaş tabaka türü ise, yüksek basınç altında, bilyalı yataklarda kullanılır.

2. Döküm Sanayinde

% 40 - 60 grafitleşmiş karbon içeren grafit tozlarının, asıl kullanıldığı yerler dökümhanelerdir. Kil ve kumla karıştırmak suretiyle döküm kalıpları yapımında kullanılır. Bentonit veya olivin ile karıştırılıp, öğütülmüş kok kömürü tozu ve petrol koku, bu sanayii dalında grafiti ikame edebilmektedir.

3. Kurşun Kalem Ucu Yapımında

Kurşun kalem ucu, işlenmiş kaolen, bentonit ve grafit karışımından yapılır. Bu kullanıma en uygun grafit türü, ince taneli ve kompakt olanıdır. Yumuşaklığı nedeniyle, daha çok doğal grafit tercih edilir. Saflığının yüksekliği oranında, bu alandaki kıymeti artar. Düşük kaliteli kalem uçları için amorf grafit kullanılır. Her iki durumda da arzu edilen grafit türü, aşındırıcı madde (kuvars gibi) içermeyen ve % 96 oranında grafitleşmiş karbona sahip olandır.

4. Motor ve Jeneratör Fırçaları Imalinde

Bu malzemeler, yüksek sıcaklıktaki amorf veya damar türündeki doğal grafitten yapılır. Bu amaçla uygun grafitin grafitleşmiş karbon miktarı % 85'ten fazla olmalıdır. Grafit fırça yapımında, zift, katran veya reçine ile bağlanmış grafit ve metal tozları (bakır veya gümüş) kullanılır. 

5. Grafitin Diğer Kullanım Alanları

 Son senelerde kuru pil sanayiinde, bol miktarda grafit kullanılmaya başlanmıştır. Bunun için pul türü (levhamsı) ve grafit tozu en uygunu olup, en az % 85 grafitik karbon içermesi gereklidir.

 
Karbon - Grafit

SKC Karbon A.Ş, Sanayi Endüstrisindeki Karbon Grafit uygulamaları konusunda: cam endüstrisi, alüminyum endüstri sanayii, demir dışı metalin döküm uygulamaları, kıymetli metalin döküm uygulamaları, yüksek sıcaklık uygulamaları işlemlerinde kullanılan potalar, stoperler, vakum fırınları ve ısıl işlem fırın uygulamaları,elektrik ve mekanik uygulamalar, EDM ve özel grafit uygulamaları alanında müşterilerin ,proje bazlı veya yedek parça teminin konusunda , karbon grafit parça tedarikinin sağlanmasıdır. 

SKC Karbon A.Ş olarak ,karbon grafit uygulamalarında tasarım sürecinden, yedek parça tedarikine kadar birçok konuda destek vermekteyiz. Bir sektörel ürün tasarımında kullanılan karbon grafit malzemelerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin tespitinden üretim sürecine kadar her adımda destek vermekteyiz. 

 
<< İlk < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sonuç 11 - 16 (Toplam 16)